Co můžete dělat, když exekutor zabavil věc, kterou zabavit neměl?

Při výkonu exekuce dochází často k různým přešlapům. Jedním z nejčastějších je situace, kdy exekutor zabaví věc, která nepatří dlužníkovi, ale někomu jinému. Teoreticky by při mobiliární exekuci měly být zabaveny jen věci dlužníka, ale praxe bývá často odlišná. To je způsobeno např. tím, že dlužník bydlí s jinými osobami ve společné domácnosti a ne vždy je jasné, které věci jsou dlužníka a které někoho jiného. Co tedy dělat, když exekutor zabaví věc někoho jiného?

  1. Nejdříve může vlastník věci hned na místě prokázat, že věc nepatří dlužníkovi. Dokázat to lze zejména pomocí listin (např. faktury, záruční listy…). Nicméně nestačí doložit pouze obyčejnou účtenku, ledaže by na ní bylo jméno kupujícího!
  2. Do 30 dnů od zabavení nebo sepsání věci může vlastník věci podat návrh k exekutorovi na vyškrtnutí věci ze soupisu. Při podání takového návrhu se však rovněž musí prokázat, že věc nepatří dlužníkovi.
  3. Pokud ani výše uvedeným způsobem vám exekutor nevyhoví, můžete se bránit tzv. vylučovací (excindační) žalobou u soudu. Tuto žalobu je nutné podat do 30 dnů od doručení rozhodnutí exekutora, kterým zamítl vaši žádost o vyškrtnutí věci ze soupisu. Jako žalobce musíte v této žalobě prokázat vlastnické právo k věci, napsat, kterého exekučního řízení se věc týká (uvést v návrhu spisovou značku), a o které věci se jedná (např. pračka Whirlpool FDLR 60250). Věci, kterých se žaloba týká, poté nemohou být prodány, dokud nebude o žalobě soudně rozhodnuto.

Jak je z výše uvedeného vidět, pro prokázání vlastnictví věci je dobré, když k tomu majitel má nějaký doklad, ve kterém je přímo uvedeno jméno vlastníka. Problémem je, že většina lidí tyto doklady často nemá. Je tak možné přikládat další důkazy např. pokud je za věc placeno kartou, doložte i výpis, ze kterého je patrné, že zboží koupil někdo jiný než dlužník. V některých případech je také možné použít svědectví třetí osoby (např. tato osoba dosvědčí, že daná věc se nacházela v bytě ještě před tím, než se tam nastěhoval dlužník apod.)

Pro lepší pochopení vám vše ukážeme na příkladu. Dlužník Petr žil v jedné domácnosti s Anežkou. Když přišel exekutor, Anežka nebyla doma, a proto nemohla dokázat, že televize, která je v bytě, patří jí. Když Anežka zjistila, že televizi zabavil exekutor, hned podala k exekutorovi návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu a jako důkaz připojila fakturu, na které bylo její jméno. Jelikož její žádost exekutor odmítl, Anežka neváhala a podala vylučovací žalobu k soudu. Ten její vlastnictví uznal a exekutor musel Anežce televizi vrátit.

Vzhledem k tomu, že lidí v exekuci je velké množství, jsou tyto situace docela časté. Zároveň je dobré se na příchod exekutora předem připravit. To znamená, že lidé žijící s dlužníkem by si měli pečlivě uchovávat doklady, které mohou prokázat, že se jedná o věc jejich a nikoliv dlužníka.

Pozor, mnoho lidí se domnívá, že pokud má dlužník bydliště na jiné adrese, exekutor k nim nemůže. To je ovšem chyba! Exekutor má právo provádět exekuci všude tam, kde může důvodně předpokládat, že se vyskytují věci dlužníka.

Také je dobré povzbudit dlužníka, aby si nechal svoji exekuci prošetřit. Až 200 tisíc exekucí bylo v České republice nařízeno na základě neplatných rozhodčích nálezů, takže je možné je zastavit. Vyplnění našeho online formuláře (zde) je možné zdarma a nezávazně zjistit, zda lze exekuci zastavit.

Summary
Co můžete dělat, když exekutor zabavil věc, kterou zabavit neměl?
Article Name
Co můžete dělat, když exekutor zabavil věc, kterou zabavit neměl?
Description
Při výkonu exekuce dochází často k různým přešlapům. Jedním z nejčastějších je situace, kdy exekutor zabaví věc, která nepatří dlužníkovi, ale někomu jinému.
Publisher Name
Exekutor má smůlu
Publisher Logo
CHCI ZASTAVIT EXEKUCI

9 Comments on “Co můžete dělat, když exekutor zabavil věc, kterou zabavit neměl?

Roman
07/27/2017 at 16:43

Zapomněli jste dodat,že ani kupní smlouva nepomůže vymoci zpět majetek třetí osoby,jelikož existuje kouzelné slovíčko „účelová“.Tím vás soudce sice bez důkazů nazve podvodníkem,což je mimochodem trestný čin,ale i tak o majetek přijdete.

Odpovědět
Johana
03/13/2018 at 18:25

Dobrý den,
Skoro před týdnem, jsem byla na návštěvě u své přítelkyně a shodou nešťastných náhod, tam přišli exekutoři.
Měla jsem s sebou svého notebooka a i když všichni přítomní včetně mě potvrdili, že je můj, soudní vykonavatele i přes to, notebook označil štítkem a uvedl ho do soupisu majetku k zabavení. K mojí smůle, je notebook přibližně 10 let starý a doklad o zaplacení nevlastním, jelikož to byl dar a bývalí vlastník už nežije ( dal mi ho dědeček ) chci se zeptat, co mám dělat ? Předem děkuji, Jánošková

Odpovědět
Jan Bokšay
04/05/2018 at 01:13

nic vlastnictví můžete prokázat obsahem v notebooku úplně v klidu si ho odneste neboť ten kdo věc v danou chvíli ovládá tomu svědčí právo to prokážete právě tím že si ho odnesete v případě střetu s exekutorem není povinnost vaší jako třetí osoby činit kroky na základě vylučovací žaloby ale krok je na straně exekutora který budeli do toho chtít jít musí zažádat soud o vydávací žalobu. Ničeho se nebojte obsahem snadno doložíte svá tvrzení která jsou ve váš prospěch podepřena legislativou kdy vám nesmí být zabaveny fotografie videa záznamy atd. určitě notebook tyto dokumentační dokumenty obsahuje koneckonců i chytré telefony počítače atd…budeteli statečná napadněte výkon exekutora v žalobě na stát pro nedodržení zákonem stanoveného postupu právě zmíněnou legislativou a žádejte odškodné asi 2 mil korun (psychická újma, neodborná manipulace, poškození občanských práv, důvěra občanů ve vás…) nebojte zde je poplatek oproti vylučovací žalobě zadarmo…(EU společnost na ochranu práv a Ústavy občanů)

Odpovědět
Jana Mindekova
04/12/2018 at 20:40

Dobry den,Včera me navštívil exekuror, objevil me majetek..to jsem pochopila,ale oblepil i nový tycovy vysavač, 3 měsíce starý za 1000kca nalepil na něj cedulku a do soupisu napsal cena 300kc a hned si ho odvezl..mel na to nárok? Jak ho mohu získat zpět, jestli vůbec mohu..děkuji Jana

Odpovědět
Michal
01/29/2019 at 14:10

Dobrý den.Mám životní pojištění celé rodiny. Sice byla smlouva sepsána na mě ale každý člen je pojištěný zvlášť. Synovi se stal úraz a jistý pan exekutor zabavil pojistné plnění na mého syna. Je to oprávněné? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Darina
01/29/2019 at 21:25

Dobrý den mám exekuci 30tis.nemam žádné podklady nevím ani zacotoje půjčky nikdy nic jsem bankovního neměla pouze před 15 lety provident a paušální kartu je to 15 let .asi před týdnem byl u mě exekutor že tam mám dluh a že mi může zabavit majetek nedal mi žádný dokument nic A chtěl mi polepit majetek doma ,ten ale není můj a má hi manžel zapůjčení od zaměstnavatele vše je doloženo smlouvou potvrzenou notářem může mi být zabaven majetek ???Ještě mi nic nepolepil co mluvili sme se na splatce…Já jsem na mateřské a pobiram sociální dávky

Odpovědět
Iva
02/10/2019 at 21:22

Dobrý den,je možné aby exekutor při exekuci zabavil dceři klec ve kterém má domácího mazlíčka(králíka)? Předem děkuji za odpověd

Odpovědět
X
07/28/2020 at 22:13

Domácí mazlíčky, kteří nejsou hospodářskými zvířaty, zabavit nesmí.
Co se týče klece… Logicky je to něco co je potřeba k tomu králíkovi, to si ale oni umí překroutit podle svého…

Odpovědět
X
07/28/2020 at 22:14

Domácí mazlíčky, kteří nejsou hospodářskými zvířaty, zabavit nesmí.
Co se týče klece… Logicky je to něco co je potřeba k tomu králíkovi, to si ale oni umí překroutit podle svého a jsou bezohlední….

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *