Jak vzniká exekuce?

Jak celý proces exekuce začíná a co mu předchází? Musí exekutor předem oznámit, že na vás uvalí exekuci? A můžete se nějak bránit ještě před nařízením exekuce? Tyto a mnohé další otázky se pokusíme zodpovědět v našem článku

Soudní exekutor nejedná z vlastní vůle, ale na návrh věřitele. Věřitel může podat návrh na nařízení exekuce, pokud má exekuční titul (např. rozsudek, platební rozkaz, rozhodčí nález apod.)

Samotnému exekučnímu řízení tedy předchází řízení nalézací, jehož výsledkem je exekuční titul. Právě v této fázi je nejefektivnější se bránit, v exekuci už bývá často pozdě. Proto je důležité si přebírat poštu, protože pokud nebudete vědět, že nějaké nalézací řízení probíhá, nemůžete se bránit.

V některých případech je tímto nalézacím řízením právě řízení rozhodčí, které končí vydáním rozhodčího návrhu. Pokud se domníváte, že rozhodčí nález není v pořádku, můžete do tří měsíců ode dne doručení rozhodčího nálezu podat návrh na jeho zrušení! Spolu s návrhem na zrušení rozhodčího nálezu je rovněž vhodné žádat o odklad – samotný návrh na zrušení totiž neodloží vykonatelnost rozhodnutí.

A co vlastně znamená slovní spojení exekuční titul? Jedná se o rozhodnutí, které stanovuje povinnost dlužníka zaplatit dluh. Takovým rozhodnutím může být například rozsudek soudu, elektronický platební rozkaz, notářský zápis nebo třeba zmíněný rozhodčí nález. Právě v případě, kdy je exekučním titulem rozhodčí nález, existuje možnost, že je exekuce protiprávní, a tudíž je možné ji zastavit. Více k tomuto tématu najdete v našem článku Jak poznat exekuci, kterou je možné zastavit.

Když má věřitel k dispozici exekuční titul, může se obrátit na libovolného exekutora s návrhem na nařízení exekuce. Jakmile je návrh na nařízení exekuce doručen exekutorovi, začíná exekuční řízení. Exekutor požádá příslušný soud o nařízení exekuce a o pověření k exekuci. Soud zjišťuje, jestli je podaná žádost oprávněná a pokud nezjistí žádné pochybení, nařídí exekuci do patnácti dnů.

Když je vydáno usnesení o nařízení exekuce, začne exekutor zjišťovat majetkové poměry dlužníka (např. u zaměstnavatele, zdravotních pojišťoven, bank, katastru nemovitostí). To dělá proto, aby našel majetek, který by mohl postihnout. Dále může provádět některé úkony (např. obstavit bankovní účet, zablokovat nemovitost), aby dlužník nemohl disponovat se svým majetkem.

Dlužník se tak o exekuci dozvídá prakticky jako poslední – až usnesením o nařízení exekuce od exekutora. Povinnost informovat dlužníka ještě před zahájením exekuce exekutor nemá, právě aby se předcházelo tomu, že se dlužník nějakým způsobem zbaví svého majetku.

Vidíte ve svém exekučním příkazu slovní spojení rozhodčí nález? Je šance, že vaši exekuci dokážeme zastavit. Stačí vyplnit na našich stránkách www.exekutormasmulu.cz formulář a my vaši exekuci nezávazně a zdarma vyhodnotíme!

CHCI ZASTAVIT EXEKUCI

6 Comments on “Jak vzniká exekuce?

martina havlínová
01/28/2019 at 12:06

Dobrý den, před několika lety jsem si vzala půjčku od České spořitelny, byly mi nastavené splátky a já vzorně jsem splácela, po nějaké době jsem otěhotněla a můj manžel měl vážné zdravotní problémy, a tam začal boj, nezvládala jsem splácet a tak můj případ předali firmě Intrum Jisticia, znova mi nastavili splátky,ale o dost vyšší, s manželem jsem se rozvedla, a byla na to sama, nikomu jsem nedovolala o nějakou pomoc, nikoho nezajímalo že mam malé děti, a tak mi vyluxovali účet, a stačilo abych jednou poslala méně a hned mě navštívil exekutor s tím že ho budˇ pustím do bytu nebo mi nabídne zase vyšší splátky, naštěstí jsem dluh už zaplatila v celé výši, ale chtěla bych se zeptat zda je normální, že původní dluh byl nějakých 81 000 Kč, ale ve finále se vyšplhal na skoro 300 000 Kč, mám šanci nějaké peníze třeba dostat zpátky??

Odpovědět
Míla
04/30/2019 at 10:42

Míla
Dobrý den, syn dostal exekuci od soudu na výživné na syna srážkou z platu, která už běží od 1.11.2018 a v únoru 2019 sem přijela exekuce a chtěla do domu zabavovat majetek. Já byla doma a nepustila jsem je dál, dala jsem jim papíry o tom, že tu exekuci, kterou oni chtěly opět vymáhat, už platí, tak tu nechaly nějaké doklady, aby se syn ozval a odjely. Po telef.rozhovozu s exekutorkou, jsme se spojily s matkou syna, aby tu druhou exekuci zrušila, že nemohou být na jednu věc vedeny současně dvě exekuce. Ta to snad udělala, zaslala nám ústřižek z pošty. Syn napsa o zastavení exekuce z důvodu souběhu dvou stejných exekucí a po 2 měsících přišel opět další příkaz, že exekuce nebyla zastavena a že musí zaplatit 38.600,- to je nějaká ta jejich jistina. Tak se opět včera odvolal a zaslal dokumenty, které jsme měly a dnes ještě zašla potvrzení ze zaměstnání o tom. že je mu žádně strháváno výžívné. Prosím poraďte mi, co dál, podle mne by to měla zaplatit navrhovatelka, která podala během jednoho roku 2 exekuce. Děkuji za odpověd. Míla

Odpovědět
StevBemnip
01/19/2020 at 15:02

Achat Propecia Pas Cher Comprare Kamagra Medsindia Buy Cialis Amoxicillin Reaction In Infants

Odpovědět
AnnA
01/23/2020 at 22:32

Dobrý večer mat sluch u profi kreditů ne mám jak platit řada bisem se snímá domluvila děkuji

Odpovědět
Dotaz
03/29/2020 at 20:01

Asi to sem nepatří,ale uzavřel jsem jsem smlouvu ze společnosti HomeCredit a do dvou dnů dle jejich podmínek vypověděl. Oni mi napsali, že peníze už poslali.
Můj dotaz: pokud peníze nedorazí,abych je mohl obratem vrátit jak se mám bránit? Stačí výpis účtu, že peníze nedošly?

Odpovědět
Dotaz
07/06/2020 at 19:44

Dostat lze exekuci, když Vám někdo půjčí, ale nemá žádné podklady, že mu byla půjčka poskytnuta? Je to jen slovo proti slovu a nebo vážně z toho může vzniknout exekuce? Kamarádka si půjčila peníze, ale nepodepisovala žádný papiry o převzetí penez..peníze nesplácí a nebo dá jen když může a je jí vyhrožováno exekucí. Dekuju za odpověď

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *