Promlčení

Ústavní soud vydal přelomové rozhodnutí (zde), které říká, že dluhy se v protiprávních exekucích mohou promlčet. Lidé tak získali šanci, že po úspěšném zastavení exekuce budou bez dluhů. Pozor! Toto rozhodnutí ale neznamená, že dluhy automaticky zanikají. Že to zní zmateně? Pojďme se na to podívat a udělat si v tom jasno.

Co je to promlčení?

Promlčení říká, že pokud někdo něco neudělá do konce promlčecí lhůty, tak má smůlu a jeho nárok zaniká. Pokud má úvěrová společnost pohledávku vůči nějakému dlužníkovi a nestihne ji do konce promlčecí lhůty zažalovat, tak má prostě smůlu. Má to ale malý háček, protože promlčení se neděje automaticky, ale musí se vždy namítnout.

Co znamená, že se musí promlčení namítnout?

Pokud úvěrová společnost zažaluje dlužníka po uplynutí promlčecí lhůty, dlužník musí namítnout, že už je pohledávka promlčena. Soud pak vezme tuto námitku v úvahu a řekne úvěrové společnosti, že už je pohledávka promlčena a nemůže ji požadovat po dlužníkovi. Člověk tak odchází od soudu bez dluhu. Pokud by člověk k soudu nepřišel a nenamítnul, že je pohledávka promlčena, tak by soud nárok úvěrové společnosti přiznal a člověk by tak mohl skončit v exekuci.

Jak je vidět, je důležité se bránit! A aby se člověk mohl bránit, musí vědět, že se něco děje. Proto je strašně důležité si přebírat poštu. Pokud si člověk poštu nepřebírá, tak to pouze úvěrovým společnostem usnadňuje.

Pojďme si vše ukázat na příkladu:

Pan Novák si vzal půjčku od společnosti Hause Credit. Bohužel se po pár měsících dostal do problémů a přestal splácet. Společnost Hause Credit dluh sesplatnila a začala vyhrožovat žalobou. Společnost Hause Credit nicméně nepodala žalobu hned, nýbrž čekala a čekala. Pan Novák si už začínal myslet, že úvěrová společnost na jeho dluh zapomněla. Jenže úvěrové společnosti na dluhy nikdy nezapomínají! Nakonec společnost Hause Credit žalobu podala až po pěti letech. Pan Novák si řádně přebíral poštu a zjistil, že se chystá soud. U soudu pak namítl, že jeho dluh je vůči společnosti Hause Credit promlčen, protože už uplynula promlčecí lhůta. Soud mu dal za pravdu a pan Novák od soudu odešel bez dluhu. Soud zde tak potrestal úvěrovou společnost za to, že nepodala žalobu včas. Pokud by pan Novák u soudu promlčení nenamítl, tak by soud vydal rozhodnutí ve prospěch úvěrové společnosti a ta by pak na jeho základě mohla nechat nařídit exekuci.

Pokud chcete zdarma zjistit, zda nemáte protiprávní exekuci, vyplňte náš formulář (zde) a my vaši exekuci vyhodnotíme.

Summary
Promlčení
Article Name
Promlčení
Description
Ústavní soud vydal přelomové rozhodnutí o promlčení dluhu v protiprávní exekuci. Co ale promlčení znamená? To se dozvíte v našem článku.
Author
CHCI ZASTAVIT EXEKUCI

2 Comments on “Promlčení

Alena Kružíková
06/19/2019 at 17:39

Já si vždy poštu přebírala,ale vyrozumění o schválené exekuci jsem dostala až po 2-7 letech,dříve žádné upozornění na sesplatnění nikdy nepřišel.Společnosti dávají návrh rovnou k soudu bez přítomnosti dlužníka.Mě se to stalo ve všech případech a nyní čelím několika exekucím aniž bych se mohla dříve k soudu dostavit a něco namítat.Příkaz k exekuci mi byl v několika případech poslán exekutorem až po 6 letech,dokonce mi jednu exekuci po zaplacení exekutor znovu přečísloval a strhává znovu.Je to exekutor Kocián pro Finpomoc.

Odpovědět
Rostislav Oasička
09/03/2019 at 21:09

Tak jsem si říkal, že si udělám radost a někam se posunu, tak jsem navštívil jedno ze školení Davida Hůrky, který se na internetu prezentuje jako kouč a lektor svádění, budování sebevědomí a mezilidských vztahů. Teď mi jen dochází, jakej jsem byl hlupák a nedohledal jsem si nějaké recenze na tohohle člověka předem, když už nic jiného, mohl jsem ušetřit pár tisíc, za které jsem si mohl užít dovolenou a né je nacpat komediantovi, kterej nemá špetku soudnosti a sebereflexe.
Čekal jsem světem protřelého sebevědomého bouráka, ale to co se před nás v hotelu STEP napochodovalo, mi trochu vyrazilo dech. Asi 150 cm vysoká kreatura, která nemá se zdravím sebevědomím co do činění. Buďto ten člověk až moc okatě přehrává svou ne moc dobře zvládnutou roli úspěšného člověka, nebo má nějaký vážný mentální problém. Akce kterou honosně nazývá Legendární Bootcamp, byla jen fraška, kde mi za jeho obskurní chování bylo až trapně. Celé to probíhá tak, že se sejde skupinka hejlů, které pan Hůrka utáhl na honosný název jeho kurzů a jeho údajné zkušenosti ze světa svádění žen. Na to se tam přižene postižený pan kouč se skupinkou zaplacených hostesek, a začne donekonečna omílat všeobecná moudra, kdy hostesky hrají předem nacvičenou a zejména špatně hranou roli sváděných slečen na které tyto praktiky zcela jednoznačně platí. Nemohl jsem se zbavit pocitu trapnosti za to co, a jak mi tam bylo jako platícímu zákazníkovi komediálně předváděno a zejména za to, že se mi tam snaží věšet bulíky na nos někdo podobně zoufalý.
Nedalo mi to nevyhledat si o tomhle člověku nějaké další informace a vidím, že jsem dal peníze za mé „zdokonalní“ někomu, jehož vrcholnou manažerskou pozicí bylo zvedání telefonů na zákaznické lince, avšak je doslova studnou zkušeností, jak být úspěšný, vydělávat statisíce měsíčně a být všemi respektován. Následně se na internetu dozvím, že pan Hůrka zase až takové terno u žen neměl a tisíce oslovených žen je vlastně několik opilkyň na místní diskotéce.
Nedalo mi to a zašel jsem i na Youtube kanál, kde jsem měl chvílemi pocit, že nekoukám na kanál kouče flirtu, ale na smutný dokument Heleny Třeštíkové o lidech downovým syndromem a poruchou pudu sebereflexe.
Nedalo mi a napsal jsem pár komentářů pod videa s žádostí o vysvětlení, na které věřím mám jako platící zákazník právo, ale pokaždé můj komentář záhadně zmizel, stejně tak jako varování ostatních zájemců před touhle smutnou, finančně náročnou a zejména trapnou zkušeností.
Koukám jako blázen, že teď si na kouče, úspěšného člověka a motivátora hraje opravdu už každý nýmand a zoufalec.

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *