Protiprávní exekuce a promlčení dluhu

Při zastavení protiprávní exekuce původní dluh nezaniká, ale odečítají se z něj různé poplatky na exekutory, rozhodce a advokáty. Nyní se ale objevují první soudní rozhodnutí, která říkají, že celý dluh je tzv. promlčen. To znamená, že stačí před soudem vznést námitku promlčení. Velká část lidí se tak po zastavení exekuce může ocitnout de facto úplně bez dluhu.

Pojďme si vše ukázat na konkrétním případu.

Pan Novák si u společnosti Drahé půjčky s.r.o. vzal úvěr. Nejprve řádně splácel, ale pak se dostal do obtížné životní situace a začal se opožďovat s hrazením splátek. Společnost Drahé půjčky tak úvěr zesplatnila (tedy chtěla po panu Novákovi vrátit celý dluh najednou) a vyúčtovala mu vysokou pokutu. Věc pak předala rozhodci, který vydal rozhodčí nález. Na základě tohoto rozhodčího nálezu pak byla na pana Nováka nařízena exekuce.

Během exekuce uběhla promlčecí lhůta, ale v exekuci pan Novák promlčení nemůže namítat, a tak musí dále hradit. Jenomže společnost Drahé půjčky ve svých smlouvách měla neplatné rozhodčí doložky (Co je to rozhodčí doložka?). To znamená, že rozhodce neměl nikdy rozhodovat a ani exekuce neměla být nikdy nařízena.

V rámci projektu Exekutor má smůlu jsme exekuci panu Novákovi zastavili. Jeho dluh se tak snížil o náklady na exekutora, advokáty a rozhodce. Společnost Drahé půjčky mu ale napsala, že jí stále dluží peníze a začala mu hrozit soudem. Pan Novák jí ale odepsal, že se jeho dluh již promlčel a že nyní, když už není v exekuci, může u soudu vznést námitku promlčení. Ušetřené peníze pak raději využije na úhradu své další půjčky u společnosti Levná půjčka férového věřitele s.r.o.

Společnost Drahé půjčky se argumentu pana Nováka lekla, protože viděla, že je aktivní a že by u soudu promlčení skutečně namítl a ona prohrála. Stejně tak prohrál jiný věřitel v aktuálním rozsudku Krajského soudu v Ostravě. Ten potvrdil, že během exekuce dochází k promlčení pohledávek nepoctivých věřitelů, kteří věděli, že jejich rozhodčí doložka je neplatná, ale judikaturu Nejvyššího soudu ignorovali, sic měli dost času promlčení zabránit, kdyby sami své exekuce zastavili a obrátili se obyčejný soud.

Co znamená toto soudní rozhodnutí?

Především naději pro mnoho lidí v protiprávních exekucích, že se mohou zbavit dluhů nepoctivých věřitelů. Je však třeba si zapamatovat, že soud sám od sebe k promlčení nepřihlíží. Je třeba námitku promlčení u soudu vznést či ji sdělit písemně. Na to nepoctiví věřitelé spoléhají a vymáhají i své promlčené nároky.

Co tedy máte udělat, jakmile je vaše protiprávní exekuce zastavena? Zajistěte si, že si budete skutečně vyzvedávat poštu v místě vašeho trvalého bydliště či si zřiďte datovou schránku, abyste se dozvěděli o případném soudním sporu a námitku promlčení mohli vznést.

Jedná se teprve o začátek velké právní bitvy, ale je dobré znamení, že první soudní rozhodnutí jsou ve prospěch lidí v protiprávních exekucích.

Pokud chcete zjistit, zda je možné vaši exekuci zastavit, klikněte zde.

Summary
Protiprávní exekuce a promlčení dluhu
Article Name
Protiprávní exekuce a promlčení dluhu
Description
Při zastavení protiprávní exekuce původní dluh nezaniká, ale odečítají se z něj různé poplatky na exekutory, rozhodce a advokáty.
Publisher Name
Exekutor má smůlu
Publisher Logo
CHCI ZASTAVIT EXEKUCI

8 Comments on “Protiprávní exekuce a promlčení dluhu

Petra
08/14/2017 at 08:36

Dobrý den muž platit dvakrát exzekuci kdiš sem ji platila. A pan exzekutor HCE Pomne pořád peníze a idiž mám stvrzenky ó zaplacení.

Odpovědět
Exekutor ma smulu
08/24/2017 at 13:20

Dobrý den,
každý dluh by měl být splacený pouze jednou. Je zde ale otázka, zda průběžně nedochází k navyšování dlužné částky díky různým úrokům z prodlení apod. Pro přesnější odpověď bychom potřebovali vědět více. Můžete se obrátit na info@exekutormasmulu.cz

Odpovědět
Jaroslava stranska
01/05/2018 at 15:49

Dobry den,v roce 2000 jsem si vzala uver 100000,splacela jsem radne 2 roky ,pak problemy se zady ,rok marodeni,operace, vypoved z prace te zdra.duvodu,z dluhu 70000 tam mesicne nabihaly uroky skoro 3000,pri te.domluve splac.dluhu,po 1000 mi bylo receno aspon 5000 nebo vse,.zaplatit najednou,exekuci splacim srazkami ze mzdy kolem 1500 mesicne,ale je to jako nic,dluh je jiz na urocich700000,komercni banka nekomunikuje,ja v ruce nic nemam,vse podklady ma ucetni,pouze tyto mohu dolozit,zajimalo by me,jestli je mozne zrusit uroky ktere delaj pres 600000 z puvodniho dluhu 70000

Odpovědět
Pája
03/01/2018 at 14:31

Také by mě zajimalo,jak může bez mého vědomí že moneybank, může prodatřednictvím Modetabank prodat dluh o kterém vůbec nic nevím nic jsem nepodepsala snad 10 let,šla Modetabank prodala údajnou pohledávku nějaké spol. B2 capital a prý je už u exekutora jichy. Nevím nic o soudním rozhodnutí o exekuci,dnes ve schránce dopis od B2 nejake c.smlouvy neznám jméno adresa bez soudního usnesení.obyc.posta ve schránce.vubec nechápu co to je

Odpovědět
Katka
03/09/2018 at 12:59

Dobrý den. Ráda bych se poradila, myslím si, že nejsem jediný případ s tímto, či podobným problémem. V roce 2008 jsem se vdala, manžela několik měsíců po svatbě vzali do výkonu trestu. Od té doby jsme již spolu nežili ani neužívali společnou domácnost a to ani po jeho propuštění v roce 2010 Stále mi ale za něj chodí exekuce.Nejdříve na plat, teď když jsem začala podnikat, chtěli mi exekutoři zabavit i majetek. Dokonce přišel exekutorský úřad, který chtěl zabavit zboží v malém krámku. S nyní již bývalým manželem nejsme v žádném kontaktu. Jediné moje provinění bylo, že jsem si vzala podvodníka, čekala s rozvodem a manžel zmizel do ciziny (údajně do Německa) a tak jsem pro naše úřady lépe dohledatelná já. Bohužel. Kdo neuteče, ten platí. Ráda bych věděla, jestli je nějaká možnost navždy ukončit exekuce po tomto člověku jinak, než za něj celý život platit a zda je možné za něj strhané peníze a již zaplacené nějakou právní formou dostat zpět? Za odpověď předem děkuji.

Odpovědět
Jirka
06/04/2018 at 17:18

Dibry den chci poradit.pred manzelstvim jsem si vzal pujcku,kterou jsem po urcite dobe prestal platit a byla na me vyhlasena exekuce.tu kazdy mesic platim min 300kc.ted exekutor manzelce odstavil ucet a udelal exekuci na plat.lze neco udelat,aby manzelce zrusili exekzci?dekuji

Odpovědět
Eva
08/08/2018 at 11:41

Dobrý den, jak prosím zjistím vše o svých exekucich, když k nim nemám již všechny podklady? Děkuji a odpověď Sedláčková

Odpovědět
Iveta petricakova
10/14/2018 at 21:09

Prosím pomoc jak se dostat do insolence

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *