Způsoby provádění exekuce

Jakými způsoby exekutor exekuci provádí? Může kvůli dluhu 10.000 Kč prodat dům? Exekutor volí cesty, kterými exekuci vede a může je kombinovat. Pojďme si představit ty nejběžnější způsoby provádění exekuce a přiblížit si další zvláštnosti provádění exekuce.

  1. Zabavení peněz na účtu – to znamená, že exekutor “zmrazí účet”, aby s ním dlužník nemohl disponovat po celou dobu trvání exekuce. Pouze jedenkrát si dlužník může vybrat z účtu částku odpovídající výši dvojnásobku životního minima (Jak vybrat dvojnásobek životního minima z obstaveného účtu). Nebojte se tedy o tyto peníze požádat!
  2. Srážky ze mzdy – exekutor zaměstnavateli dlužníka přikáže, aby mu posílal část dlužníkovy mzdy. Exekutor ale nemůže sebrat celou výplatu, dlužníkovi musí ještě zbýt určitá nezabavitelná částka. Zabavení peněz na účtu a srážky ze mzdy jsou velice častou cestou, jak exekutor peníze vymáhá, neboť je to pro něj nejsnazší. Nemusí nikam jezdit, pouze kontaktuje banku či zaměstnavatele.
  3. Zabavení movitého majetku – exekutor zabavuje majetek, aby ho nakonec prodal v dražbě. Nejdříve ho ale uloží do skladu a nechá vyhotovit znalecký posudek. Vyvolávací cena v dražbě pak začíná na jedné polovině odhadní ceny. Tento způsob exekuce je obzvlášť nepříjemný, a tak jsme pro vás připravili článek Co dělat při návštěvě exekutora. Navíc má tento způsob svoje limity – exekutor nesmí zabavit věci, které jsou nezbytné k uspokojování potřeb, např. tedy běžné oblečení a vybavení domácnosti, zdravotní potřeby nebo věci nezbytné k výkonu povolání, např. u programátora počítač, u profesionálního houslisty housle atp. (více v článku Co dělat, když exekutor zabavil věc, kterou neměl)
  4. Zabavení nemovitosti – exekutor nemovitost zablokuje v katastru nemovitostí, aby ji dlužník nemohl převést. Následně nechá vyhotovit znalecký posudek – ten potřebuje, protože bude nemovitost dražit. Vyvolávací cena začíná na ⅔ odhadní ceny. Pokud se nemovitost takto neprodá, dražba se opakuje, ale vyvolávací cena začíná na ½ odhadní ceny.

Jak už jsme uvedli výše, exekutor může různé způsoby provádění exekuce kombinovat, aby byl schopen uspokojit pohledávku věřitele a další náklady na exekuci. Nemá ale zcela volnou ruku, musí se totiž řídit zásadou přiměřenosti exekuce. To znamená, že nemůže volit způsob provedení exekuce zcela nevhodný vzhledem k poměru výše závazku dlužníka a ceny věci, která má závazek pokrýt. Exekuci zabavením nemovitosti by tak měl exekutor provádět až v momentě, kdy selžou všechny ostatní cesty.

A jak je to s dohodou o splátkách s exekutorem? To je trochu složitější, protože dohodnout se na splátkách je možné, nicméně je spíše na dobré vůli exekutora, zda vám v tomto vyhoví. Splátkový kalendář totiž není jeho zákonnou povinností. Exekutor zpravidla takovou dohodu bude dodržovat, pokud plníte řádně a včas, protože to je pro něj dobrý způsob, jak vymoci pohledávku. Nicméně se může stát, že exekuci bude provádět i dalšími způsoby.

Je vám toto povědomé, protože se v exekuci právě nacházíte? Vidíte v exekučním příkazu spojení “rozhodčí nález” nebo „rozhodce“? Tak zde existuje možnost, že je vaše exekuce protiprávní, a je možné ji zastavit! Vyplňte náš online formulář a zdarma a nezávazně zjistíte, jestli je šance na zastavení vaší exekuce.

Summary
Způsoby provádění exekuce
Article Name
Způsoby provádění exekuce
Description
Exekuce může probíhat nejen srážkami ze mzdy, ale i prodejem nemovitosti. V tomto článku si vysvětlíme, jaké způsoby provádění exekuce mohou exekutoři používat.
Author
CHCI ZASTAVIT EXEKUCI

3 Comments on “Způsoby provádění exekuce

Hanka
12/11/2018 at 17:23

Dobrý den, mám dohodu s exekuorem na splátkách 3000 Kč platim pravidelně včas.A dotaz je tento když vypočitam tak ročně jsou uroky cca 10 tisíc nejde zastavit ten úrok.Takto budu splácet dlouho neboť každý rik se to oto navýší.Děkuji moc moc za odpověď

Odpovědět
Jakub Stano
01/14/2019 at 18:26

Dobry den, když jsem se stehoval ta dokumenty exekuci jsem stratil jak je získam z pátky děkuji za odpoved všechny exekuce byli na rozhodčí doložku.z pozdravem Jakub Stano

Odpovědět
Brianna Owen
06/01/2019 at 01:03

Tento rok 2019 byl pro mě tak blažený, že mi Bůh dal důvod žít znovu šťastně poté, co jsem byl po třech měsících zlomen srdce, když mě manžel opomněl a vrátil se do své milenky. Trpěl jsem a prošel všemi druhy emocionálních mučení, protože jsem nemohl dostat žádnou pomoc, aby se můj muž nevrátil, dokud mi neřekl doktor Wealthy mým spolupracovníkem, který mi dal plné ujištění o tom, že mu může pomoci. ke mě. Byl jsem v kontaktu s doktorem Wealthym a poslouchal jsem jeho slova a následoval instrukce, které mi dal. Mohl byste věřit, že se můj manžel vrátil domů během 12 až 16 hodin, jak řekl on a dnes, moje manželství je obnoveno a jsem tak vděčný, vděčný a vděčný Bohu za to, že používal doktora Wealthyho, aby po třech měsících vrátil mého muže zpět zlomené manželství. Je tam někdo, kdo se musí vrátit zpátky do svého milence nebo potřebuje pomoc jakéhokoliv druhu? Pak navrhuji, abyste se s Dr Wealthyem dostali do kontaktu s jeho e-mailovým ID: wealthylovespell@gmail.com NEBO si ho můžete nechat taky na +2348105150446 pro více informací. Bůh vám žehnej, pane

Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *